Josef Tajanovský (Lang)

V dubnu 1940 ilegálně opustil „Protektorát“, přes Francii se dostal do Velké Británie. V roce 1944 absolvoval vojenskou válečnou školu, umístěnou v Camberley (Anglie). Byl styčným důstojníkem generálního štábu v Praze.

V roce 1950 - jako mnoho jiných - byl bez udání důvodů propuštěn z armády. Měl velké potíže se získáním jakéhokoliv zaměstnání (dělal manuálně, pracoval v Selpu, byl prodavačem). Nezatrpknul, pustil se do veřejné práce. V 60. létech mu byla dodatečně přiznána hodnost podplukovníka a titul inženýra. Byl členem TJ. Slavoj Husinec, členem ČRS, pantatínkem u Baráčníků, členem OV SPB a členem SPO, kde pracoval 36 let - 4 roky byl velitelem, 12 let okrskovým velitelem a do roku 1983 také členem OV SPO Prachatice.

Měl řadu vyznamenání: v roce 1943 obdržel „Československou pamětní medaili za Západní odboj“, v roce 1944 medaili za „Zásluhy I. stupně“, v roce 1945 „Československý válečný kříž“ a „Bronzovou medaili s hvězdou 94. americké pěší divize“. Mimo to obdržel 2 medaile SPB, 3 medaile k výročí osvobození, 3 medaile za práci v SPO, 1 vyznamenání „Vzorný pracovník CO“.