Husovy oslavy

Zápisy v kronikách dosvědčují, že vzpomínka na Jana Husa byla živá po všechny časy a přes všechna opatření proti tomu podniknutá. Husovy oslavy s Václavem Havlem Husovy oslavy s Václavem Havlem

Tradice Husových oslav vznikla jako jeden z výsledků národního obrození a uvědomění a sahá až do roku 1869. Tehdy proběhly jako připomínka 500 let od Husova narození za účasti F. Riegra, F. Palackého a dalších vrcholných českých politiků a mnoha tisíc prostých návštěvníků.

Za první republiky byla důležitou součástí oslav sokolská cvičení a představení; oslavy byly manifestací národní hrdosti a pravidelně se jich dál zúčastňovali špičkoví politici.

Komunistický režim si Jana Husa zpracoval po svém a ze vzpomínky na něj udělal Okresní mírové slavnosti, s Husem pramálo spojené.

Prezident Václav Klaus a malý fotograf v akci Prezident Václav Klaus a malý fotograf v akci Rok 1990 znamenal návrat k původní myšlence – připomínání odkazu tohoto možná největšího Čecha. Oslavy začali opět navštěvovat politici včetně nejvyšších – například v roce 1995 jsme přivítali prezidenta Václava Havla, v roce 1996 arcibiskupa Miloslava Vlka, v roce 1999 předsedu Senátu Petra Pitharta a roce 2005 prezidenta Václava Klause.

Ročníky